قیمت پیاز زعفران در سال 1402

آنچه در این مقاله می خوانید...

تعیین قیمت پیاز زعفران به چه عواملی بستگی دارد؟برای کاشت پیاز زعفران باید به چه پارامترهایی توجه داشت؟آنالیز آب و خاک:مشخصات پیاز زعفران کشت شدهبرای تهیه پیاز سالم چند نکته را باید مد نظر قرار داد:آفات و بیماریهای پیاز زعفران:گلدهی زمان و میزان:نکاتی که باید در کاشت پیاز زعفران رعایت کنید
قیمت پیاز زعفران در سال 1401

قیمت پیاز زعفران در سال 1402 چقدر می باشد و آیا با روند افزایشی یا کاهشی روبرو خواهد شد؟ اصولاً چه پارامترهایی را برای کشت پیاز زعفران باید رعایت کنید؟ از هر کیلو پیاز زعفران چند گرم زعفران می توان برداشت کرد؟ ملاک های خرید پیاز زعفران درجه یک و مرغوب چیست؟

زعفران یا زرپران گیاهی است که اجداد ما در ۲۵۰۰ سال قبل در غرب و شرق ایران کشت آن را شروع کردند و به مرور زمان کشت آن را به اصفهان و ری و طبرستان وسپس قهستان آوردند و آن را از گزند نابودی مغولان حفظ نمودند و اینک بیش از ۷ قرن است که این محصول گرانبها در خراسان مرکزی و جنوبی به حیات خود ادامه می دهد.

تعیین قیمت پیاز زعفران به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پیاز زعفران در سال 1402 بستگی به عرضه و تقاضا و خرید زعفران و صادرات آن می باشد. البته در سال‌های اخیر هیچ محصولی به محصول زعفران از لحاظ بهره وری و منابع آبی کم جوابگو نیست و منبع درآمد بسیاری از ایرانیان شده است و به نظر می رسد با رشد بیش از ۲۰ درصدی قیمت پیاززعفران روبرو شویم.

هر کیلو پیاز زعفران می تواند ۱تا۳ گرم زعفران برداشت شود به شرط اینکه تمام پارامترها و شرایط برای کاشت پیاز زعفران مهیا باشد. ملاک خرید پیاز درجه یک و مرغوب، سالم بودن و عاری از آفت و قارچ و خرید از مناطقی که قبلاً عملکرد بیشتری در سالیان مستمر داشته اند مثل خراسان جنوبی منطقه قائنات که اقلیم خاصی دارد وزعفران آن از عطرو کیفیت بالایی برخوردار است.

برای کاشت پیاز زعفران باید به چه پارامترهایی توجه داشت؟

آنالیز آب و خاک:

شناخت و آگاهی کافی است کیفیت فیزیکی- شیمیایی خاک و آب ،جهت رسیدن به بازدهی اقتصادی مطلوب و عملکرد بالا ضروری و اجباری است.

آزمون خاک و تفسیر صحیح آنالیز از سوی مشاورین ترویج زعفران به کشاورز کمک های فراوانی در زمینه های کاهش هزینه های تولید ایجاد توازن و تعادل در عناصر، مصرف بهینه کود، سیستم آبیاری، اصلاح مشکلات خاک، زیست محیطی و غیره می کند. مهمترین نکته ،انجام آنالیز آب و خاک قبل از کاشت بسیار با اهمیت و قابل قبل از تصمیم برای کشت زعفران در هر منطقه‌ای حتماً این آنالیز را تهیه کنید.

قیمت پیاز زعفران

اصلاح خاک و کود دهی اولیه و سالانه ماده آلی در اغلب زمین های کشاورزی ایران زیر ۵ درصد در مناطق گرم و خشک فقر مواد آلی بسیار چشمگیر است جهت اصلاح میتوان از کود های گاوی فراوری شده کودهای مرغی غنی شده کود سبز و اسید هیومیک با توجه به نظر کارشناس برای بهره برد.

با توجه به اینکه زعفران در خاک متوسط تا سبک رشد مطلوب تری دارد جهت اصلاح بافت خاک های سنگین می توان از ماسه بادی و کودهای دامی پوسیده استفاده نمود.

مشخصات پیاز زعفران کشت شده

برای تهیه پیاز سالم چند نکته را باید مد نظر قرار داد:

 • شرایط آب و خاک مزرعه انتخاب پیازی از مزارعی که دارای شوری هستند توصیه نمی شود.
 • سن پیاز؛پیازهابهتر است از مزارع ۴تا۵ ساله انتخاب گردد ،هر چند در عمل مشکل است ولی چنانچه سن پیازها بالا باشد قدرت در عملکرد ،به‌خصوص در سال های اول تاثیر منفی خواهد گذاشت.
 • سلامت پیاز؛ پیاز زعفران از مزارع انتخاب شود که میزان آلودگی به کنه و قارچ حداکثر ۵تا۱۰ درصد بیشتر نباشد تا با مدیریت مناسب سلامت مزرعه جدید را تضمین کنید.
 • پیازهای در مرحله خواب حقیقی از اوایل اردیبهشت تا اوایل تیر یا اواخر خرم مرداد تا اواخر شهریور به صورت خشک کرد از مزارع جدا گردد.
 • میزان ناخالصی خاک پیاز بسیار کم باشد.
 • اقلیم پیاز؛ هر چند به صورت علمی چیزی ثابت نشده است اما پیازهای بعضی مناطق گل کمتری می دهد که شاید این مسئله به نوع پیازهای اصلی و ژنتیک آنها برمیگردد زمان کاشت بهترین روش کاشت ردیفی است که به دو صورت ردیفی کپی (سنتی) و ردیفی تسبیحی می باشد.
 • به دلیل رقابت بین پیاز ها باید با احتیاط باشه فاصله بین ردیف ها در کشت کپه ای باید ۱۵ تا ۲۵ سانت و عمق شیار یا گودی ها ۱۵ تا ۲۰ سانت و فاصله روی ردیف ۱۰ تا ۲۰ سانت و در روش در روش تسبیحی ۵ تا ۷ سانت توصیه می شود.
 • میزان پیاز مورد نیاز برای هر هکتار بین ۸ تا ۱۲ تن بستگی به نوع کاشت مکانیزه یا سنتی می باشد.

بهترین زمان کاشت همزمان با خواب حقیقی پیاز زعفران و نهایتاً دو هفته پس از جداسازی از مزارع قبلی امکان‌پذیر می باشد در زمان کاشت بهتر است پیاز ها با دقت بیشتر و پیاز ها به صورت افقی و به سمت بالا کاشت شود.

آبیاری مزارع پیاز زعفران معمولاً به صورت غرقابی، کرتی آبیاری می شوند. ولی بهتر است از بهترین روش استفاده از سیستم‌های آبیاری بارانی می باشد، در زمین ها و آب های شور آبیاری قطره ای به دلیل افزایش شوری در محیط ریشه زعفران توصیه نمی‌شود.

 • نکته: در مناطق مختلف تعداد آبیاری محصول زعفران از ۳ تا ۷ مرتبه متفاوت می باشد که معمولاً تا ۵ مرتبه آبیاری صورت می گیرد.
 • مدیریت آبیاری در زعفران یکی از مهمترین کارهایی است که باید هر کشاورز با تجربه انجام دهد تا بتوانند با برداشت خوب ،به بالاترین عملکرد برسد. در زعفران به خاطر شرایط خاص آن ،باید زمان های آبیاری را مدیریت کرد و گرنه ممکن است در میزان گلدهی و کیفیت آن مؤثر خواهد بود.
 • اولین آبیاری باید با توجه به دمای محیط صورت می گیرد، البته باید توجه داشت که در سال اول کشت به دلیل اینکه انتظارگل نداریم می‌توان آبیاری را زودتر شروع کرد و می توان گفت بهتر است از اوایل مهر ماه آبیاری پیاز های تازه کشت شده و بقیه مزارع پیاز زعفران نسبت به دمای محیط آبیاری صورت گیرد.
 • نکته: در صورتی که پیازها به کنه آلوده هستند بهتر است تا سرد شدن هوا صبر کنید و سپس آبیاری را شروع کنید.

آفات و بیماریهای پیاز زعفران:

 • کنه مهمترین آفت زعفران است این کنه ها باعث فعالیت بر روی پیاز و دم برگ باعث تضعیف گیاه میشود.
 • نکته: عواملی مانند استفاده از کود های تازه و نپوسیده، استفاده از پیاز آلوده ،کشت پیاز زعفران در خاک های آلوده، عمق کم کاشت و آبیاری تابستانه سبب افزایش چشمگیر این آفت می‌شود.
 • نکته :تنها راه کنترل این آفت، انجام اقدامات پیشگیرانه مدیریت آب و تغذیه مناسب می باشد.
 • بیماری زوال زعفران که نوعی قارچ هست که به سطح پیاز حمله کرده و به تدریج به داخل پیاز نفوذ می کند.
 • بیماری سیاهک زعفران ،این بیماری قارچی بر روی برگهای پیاز زعفران رشد می کند و کم‌کم به پیاز زعفران و نابودی آن می رسد.
 • نکته؛ بهترین روش جهت کنترل بیماری های قارچی پیشگیری و ضدعفونی پیازها قبل از کاشت و در صورت کاشتن مراحل بعدی کنترل بیماری های قارچی است.

گلدهی زمان و میزان:

 • متأسفانه در زمانی که مزرعه زعفران گل نمی دهد یا با کاهش گلدهی مواجه می شود.
 • اکثر کشاورزان مشکلات خود را عدم استفاده از کود یا کیفیت پایین کودها در سال گذشته می‌داند اما عوامل زیادی مثل
 • تنش دمایی و گرم شدن هوا در دوره گلدهی
 • آلودگی پیاز و قارچ و کنه مقدار کم پیاز کشت شده در هکتار
 • زیاد یا کم بودن عمق کاشت
 • تعداد آبیاری در سال قبل
 • عدم مدیریت علفهای هرز
 • استفاده از سموم علف کش
 • حذف برگ ها قبل از خشک شدن کامل
 • انجام کشت مخلوط و همزمان زعفران با محصولات دیگر
 • ریختن خاک و ماسه زیاد یا بی کیفیت و شور
 • افزایش سن مزرعه و پیاز

نکاتی که باید در کاشت پیاز زعفران رعایت کنید

 • هر ساله پس از آب اول حتماً سله شکنی به عمق ۶ تا ۸ سانتیمتر انجام شود.
 • مطلوب ترین عمق کاشت به دلیل کاهش تنش های دمایی ۲۰ سانتی‌متر توصیه می شود.
 • آبیاری تابستانه متغیر بوده ولی در مجموع آبیاری در نیمه مرداد در مزارعی که آلودگی کند آن ندارند توصیه می شود ضمن اینکه آبیاری تابستانه باعث می شود گلدهی جلوتر باشد

کشاورزان عمده با مدیریت آبیاری می‌توانند مدیریت مناسبی روی نیروی انسانی در زمان برداشت داشته باشد و سایت هایپر زعفران با استفاده از بهترین کارشناسان در امور زعفران می توانند درهمه علمی و عملی زعفران در طول سال از صفر تا صد مشاوره و راهنمایی دهند.

برای خرید پیاز زعفران را می توانید با مدیریت سایت هایپر زعفران هماهنگ و سفارش دهید.

خانم ابراهیمی
خانم ابراهیمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

فروش: خانم ابراهیمی

راه های ارتباطی:

شماره تماس: 09152612804

پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

تلگرام: saffronghorbani

ایمیل: hypersaffron.com[at]gmail.com

گروه هایپر زعفران شما را به خرید بهترین زعفران صادراتی با برگه آزمایش دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما  از طریق واتساپ ارتباط بگیریم.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

1

یک پاسخ به “قیمت پیاز زعفران در سال 1402”

 1. سلام وقت شما بخیر
  کاملا با صحبت شما موافق بودم
  قیمت پیاز زعفران به عوامل مختلفی بستگی داره
  از جمله سایز پیاز زعفران هر چی سایزز پیاز زعفران درشت تر باشه قیمت اون پیاز زعفران هم بالاتر می ره چرا که پیاز های درشت تر گل دهی بالاتری خواهند داشت.
  مورد دوم، تمیز شدن پیاز زعفرون هست و پیاز زعفرون همراه خاک اگر بخواید از سر زمین و به صورت فله پیاز زعفران رو خریداری کنید قیمت اش پایین تر هست ولی اگر پیاز زعفران رو بخواید سورت شده و تمیز شده که به اصطلاح بهش نقره کردن میگن تهیه کنید قیمت اش بالا تر میشه.
  برای خرید پیاز زعفروش هم باید از جای مطمئن و دست اول خریداری بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.